Aktuality
Sněmovna odmítla Klausovo veto zákona o střetu zájmů
11. června 2008, 11.24 - Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a znovu schválila novelu zákona o střetu zájmů. Klaus, stejně jako předtím Senát, návrh odmítl mimo jiné proto, že by podle něj museli oznámení o majetkových poměrech podávat i ředitelé základních a středních škol.
Dolní komora dnes navzdory výhradám zákon znovu podpořila. Ministr školství Ondřej Liška však znovu potvrdil, že připraví novelu, která ředitele škol povinnosti oznamovat majetek zbaví.
Majetek budou přiznávat i ředitelé škol
Novela zákona o střetu zájmů, jejíž původní znění připravili poslanci sociální demokracie, má mimo jiné usnadnit přístup veřejnosti k majetkovým oznámením politiků. Mění také způsob, kterým mají být funkcionáři za porušení zákona o střetu zájmů trestáni. Povinnosti podávat majetková přiznání zbavuje soudce a státní zástupce. Rozšiřuje ji naopak například na řídící pracovníky státních nebo obcemi zřízených institucí, mezi nimi právě i ředitele základních a středních škol.
Podle jednoho z autorů novely, sociálního demokrata Miloslava Kaly, bude mít parlament dost času ředitele základních a středních škol povinnosti podávat majetková oznámení zbavit ještě předtím, než by je museli v praxi podávat. Funkcionáři, o které novela okruh povinných osob rozšířila, by podle něj totiž měli majetková přiznání podávat až 30. června příštího roku, a to za rok 2008. Hned poté, co se zákon schválí, představím sněmovně novelu, která ředitele škol povinnosti podávat majetková přiznání zbaví, řekl poslancům Liška.
Nový zákon o střetu zájmů, který dnes schválená novela upravuje, začal platit na začátku roku. Většina funkcionářů, kterých se týká, podle něj má začít podávat majetková oznámení od konce června. Sněmovna se rozhodla některé problematické části zákona upravit ještě předtím, než v praxi začal fungovat.
Majetková oznámení budou dostupná i na internetu
Zjednodušit by se měl přístup občanů k majetkovým oznámením politiků. Lidé, kteří do nich chtějí nahlédnout, nyní musí kvůli získání hesla k registru příjmů přijet do pražského sídla sněmovny či Senátu nebo osobně navštívit jiné úřady, které mají registry zřídit. Podle novely by mohli o heslo požádat například e-mailem a dostali by ho v dopise s doručenkou.
Poslanci změnili také způsob, kterým mají být funkcionáři za porušení zákona o střetu zájmů trestáni. O těchto případech nebudou rozhodovat správní soudy, ale budou brány jako přestupek. Nejvyšší pokuta v přestupkovém řízení je 50.000 korun.
Novela má také zajistit, že novináři budou moci údaje z majetkových oznámení politiků publikovat. Výklad současného zákona totiž v tomto ohledu nebyl úplně jasný. Podle nových pravidel by novináři mohli údaje o majetku volených funkcionářů zveřejňovat, pokud budou informace nasvědčovat střetu zájmů.
Povinnost podávat majetková přiznání se bude nově vztahovat i na některé policisty. Jde například o policisty, kteří rozhodují o veřejných zakázkách, použití financí nebo se podílejí na správním či trestním řízení. Povinnost vést elektronické registry majetkových oznámení místních funkcionářů budou mít obce a kraje.
Klaus novele zákona o střetu zájmů vytkl, že je nesystémová, nedomyšlená i málo srozumitelná. Vadilo mu také to, že by se zákon mohl zpětně vztahovat i na minulý rok. Za dobu svého působení v čele státu dosud prezident vrátil poslancům 34 zákonů. Sněmovna ho nepřehlasovala jen ve čtyřech případech, jeden zákon později zrušil Ústavní soud a čtyři nevstoupily v platnost, protože je Klaus vetoval těsně před volbami začátkem června 2006 a sněmovna už o nich nestihla znovu hlasovat v původním složení.
Zdroj: ČTK
Tématické zařazení:
Poslat článek Diskuse (0) Autor: Admin Administrátor Přečteno: 17565x